Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Jak działają nici rozpuszczalne?

Szwy wchłanialne cieszą się w ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem. Umożliwiają zbliżenie brzegów tkanek na pewien czas. Tkanki muszą mieć odpowiednie warunki, żeby się szybko zrastać.

Zalety szwów wchłanialnych

Warto mieć na uwadze, że szwów wchłanialnych nie trzeba później usuwać, co jest ich dużą zaletą. Należy pamiętać, że po całkowitym rozpuszczeniu nici nie powinny występować żadne odczyny zapalne. Jeśli jednak się pojawią to trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W tym artykule wyjaśnimy, gdzie stosowane są Nici chirurgiczne rozpuszczalne, a także wymienimy ich najważniejsze zalety. Szwy rozpuszczalne nie mogą być niestety stosowane w miejscach, które są poddawane dużym obciążeniom mechanicznym. W tkankach o słabym poziomie metabolizmu i słabym ukrwieniu również się ich raczej nie stosuje. Wtedy zrost może być niemożliwy lub trwać zdecydowanie dłużej. Warto mieć świadomość, że używanie szwów w chirurgii zostało udokumentowane już w czasach starożytnych. Ludzie używali naturalnych materiałów, żeby przynajmniej minimalnie zbliżyć brzegi rany do siebie. Dzięki temu rana mogła się szybciej zagoić. Efekty tego rodzaju leczenia mocno się poprawiły w XVIII – XIX wieku.

Zastosowanie nici rozpuszczalnych

W nowoczesnej medycynie początkowo wykorzystywano jedynie naturalne materiały. Obecnie chirurg może wykorzystać szwy wchłanialne, które są niezastąpione. Szwy syntetyczne są bardzo cienkie i do tego wytrzymałe. Ważne jest również, że zapewniają właściwy czas działania, także nie trzeba się o nic martwić. W chirurgii tkanek miękkich i narządów miąższowych używane są najczęściej szwy rozpuszczalne. Produkowane są z materiału, który ulega powolnemu rozpadowi i wchłania się całkowicie po określonym czasie. Należy pamiętać, że resztki materiału nie pozostają w zszytych tkankach. Dzieje się tak pod wpływem działania płynów ustrojowych oraz aktywności leukocytów, które należą do układu odpornościowego. Skutkiem samego wchłaniania się materiałów z nici chirurgicznej może być niewielki, ograniczony odczyn zapalny. Z materiałów naturalnych lub syntetycznych wykonane są nici chirurgiczne rozpuszczalne.