Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Fartuchy medyczne – znaczenie kolorów

Biały strój niemal od zawsze kojarzył się z lekarzem. Przebywając jednak w różnych placówkach medycznych zauważamy, że fartuchy medyczne, których używa personel, mają różne kolory. Dlaczego?

Bielszy odcień bieli

Zacznijmy od białego. Fartuchy ochronne medyczne często przybierają właśnie taki kolor, ponieważ budzi on zaufanie, jednocześnie kojarzy się z czystością, nieskazitelnością – tak ważną w sterylnym szpitalnym środowisku. Na białym uniformie łatwo zauważyć wszelkie zanieczyszczenia i szybko się ich pozbyć. Biały kolor wzbudza szacunek, autorytet – co jest zjawiskiem pożądanym na linii pacjent – lekarz.Kolor wszystkich fartuchów w całej placówce medycznej może być taki sam – biały – bądź też przybierać inną barwę w poszczególnych jednostkach szpitala. Są jednak wyjątki, np. fartuchy chirurgiczne bądź pracowników służb ratowniczych.

Uwaga, niebezpieczeństwo!

Ratownicy noszą fartuchy medyczne w kolorze czerwonym. Taka barwa została ustalona przez ministra zdrowia tylko dla służb ratunkowych – inni pracownicy medyczni nie mogą jej używać. Czerwony jest kolorem alarmowym, w dodatku ratownicy często noszą odzież odblaskową, widoczną z daleka – to niezwykle ważne w przypadku nocnych interwencji. Z kolei fartuchy ochronne medyczne, które przywdziewają chirurdzy, są w kolorze zielonym. Przy tej barwie wzrok odpoczywa, a prócz tego niweluje ona możliwość złudzeń optycznych, które pojawiłyby się, gdyby fartuchy chirurgiczne były nieskazitelnie białe. Oczy przyzwyczajone do kontaktu z czerwienią widziałyby na nich zielone plamy.

Kolorowe fartuchy medyczne

Z fartuchów medycznych w kolorze niebieskim korzystają pielęgniarki. To barwa, który wzbudza zaufanie, dodaje wiarygodności – w końcu wolimy zakładać, że profesjonalna pielęgniarka pobierze nam krew lub zrobi zastrzyk bezboleśnie. Co ciekawe, także sanitariusze korzystają z odcieni niebieskiego, choć częściej wybierają fartuchy granatowe. Tak czy inaczej, wierzymy, że szczęśliwie doniosą nas np. na salę operacyjną.Jasnoróżowe czy jasnofioletowe uniformy świetnie sprawdzą się na oddziale dziecięcym – biały to zbyt poważny kolor dla małych pacjentów. Takich fartuchów medycznych szczególnie często używają położne.Czy pracownicy administracyjni też noszą odzież medyczną? Owszem – wówczas ich strój przybiera kolor żółty.