Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Bandaże dziane do mocowania opatrunków

Opaski dziane do opatrunków to obowiązkowy element wyposażenia każdej apteczni domowej, samochodowej, w zakładzie pracy, w miejscach publicznych, a także w profesjonalnych placówkach służby zdrowia.
Zwinięte w rolki bandaże dziane służą do mocowania sterylnych opatrunków aplikowanych na krwawiące rany oraz pełnią funkcję stabilizatorów nadwyrężonych lub uszkodzonych stawów, ścięgien, mięśni, kości.

Zalety bandaży dzianych

Nawinięty na rolkę bandaż dziany to luźno utkana opaska z naturalnej bawełny, wiskozy lub poliestru. Nieścisła struktura tkaniny czyni ja przewiewną i delikatną. Bandaże dziane nie podrażniają skóry, a swobodna cyrkulacja powietrza chroni powłoki skórne przed odparzeniem.

Luźno tkane bandaże nie muszą być zdejmowane do przeprowadzenia badań diagnostycznych z użyciem sprzętu RTG – promieniowanie swobodnie przenika przez opatrunek. Nawet gruba warstwa dzianego bandażu nie wpływa na pogorszenie jakości zdjęć.

Dzięki miękkości i elastyczności dziane bandaże świetnie dopasowują się do ciała. Nawet osoby nieprzeszkolone w zakresie udzielania pierwszej pomocy doskonale poradzą sobie z zabezpieczeniem rany przy pomocy dzianej opaski. Środki ostrożności należy zachować przy zabezpieczaniu otwartej rany (zachowanie sterylności) oraz podczas zawijania opatrunku, gdzie zbyt ścisłe nawinięcie bandaża może utrudniać swobodny przepływ krwi, powodować ból, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do niedotleniania i martwicy tkanek.

Bandaże dziane – dostępność i cena

Opaski dziane to akcesoria medyczne powszechnie dostępne. Można je kupić w aptece, drogerii, kiosku prasowym, na stacji benzynowej. Bandaże sprzedawane są w formie nawiniętych rolek umieszczanych pojedynczo w pakietach wykonanych z folii lub papieru.

Cena bandażu zależna jest od materiału, z jakiego został wykonany oraz od rozmiarów. Najczęściej spotyka się opaski o szerokości 5 cm, 10 cm, 15 cm i długości 4 m.

Dziane bandaże są materiałami opatrunkowymi jednorazowymi, choć te wykonane z tworzyw sztucznych czasem są przez użytkowników prane i wykorzystywane ponownie. Wielokrotne użycie nie zmienia właściwości opaski, ale zawsze należy pamiętać o stosowaniu reżimu sanitarnego w przypadku ran otwartych, na które bezpośrednio można aplikować wyłącznie jałowe (sterylne) kompresy z gazy lub włókniny.

Więcej informacji znajdziesz na stronie bandaże dziane.