Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Czym są badania prenatalne?

Chyba każda kobieta będąca w ciąży zastanawia się i często martwi o to, czy rozwijające się w jej ciele dziecko jest całe i zdrowe. Na szczęście, obecne czasy dają nam możliwość zbadania, czy płód rozwija się prawidłowo. Dlatego też rekomenduje się wykonywanie badań prenatalnych w każdym z trzech trymestrów ciąży. Na czym one polegają?

Czym są badania prenatalne?

Badania prenatalne powinna przynajmniej raz wykonać każda kobieta będąca w ciąży. Zwykle zaleca się je aż trzykrotnie w trakcie dziewięciu miesięcy, aż do porodu (raz w każdym trymestrze ciąży). Niestety, badania te refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia jedynie w kilku przypadkach, zdecydowana większość ciężarnych musi za nie zapłacić z własnej kieszeni. A szkoda, gdyż są one niezwykle przydatne. Prawidłowo i skrupulatnie przeprowadzone, badania te pomogą oszacować, jakie jest ryzyko prawdopodobieństwa wystąpienia wad genetycznych u płodu.

Jakie wady genetyczne pomagają wykryć badania prenatalne?

Badania prenatalne kojarzą się wszystkim z czesnym wykryciem u dziecka Zespołu Downa. Jest to ogromne uproszczenie. Dzięki tym badaniom możemy wykryć już na wczesnym etapie życia płodowego (pod koniec pierwszego trymestru) wiele wad i chorób. Wśród nich znajdują się mukowiscydoza, hemofilia, Zespół Edwardsa, dystrofia mięśniowa, przepuklina, Zespół Turnera, czy wady narządów wewnętrznych, jak choćby serca, czy nerek. Dzięki temu lekarze i rodzice będą przygotowani na szybką reakcję i rozpoczęcie leczenia, gdy dziecko się urodzi. W niektórych przypadkach specjaliście mogą działać jeszcze przed narodzinami, operując bądź lecząc płód.

Jak widać, wykonanie badań prenatalnych, choć nie zawsze są one refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, wydaje się niezbędne dla każdej świadomej i odpowiedzialnej kobiety w ciąży. Mimo to wiele kobiet nadal boi się zrobić tego rodzaju diagnostykę, bojąc się o swoje dziecko. Warto zatem podkreślić, iż metody nieinwazyjne są całkowicie bezpieczne zarówno dla płodu, jak i dla matki dziecka.