Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Bank komórek jajowych

Jeszcze kilkanaście lat temu kobiety cierpiące na powszechne dziś dolegliwości kobiece nie miały możliwości, aby naturalnie zajść w ciążę i bezpiecznie ją donosić. Jeśli komórki były złej jakości lub nie było ich wcale nawet znana wówczas metoda zapłodnienia pozaustrojowego nie dała oczekiwanego rezultatu. Wszystko zmieniło kiedy pojawiło się dawstwo komórek jajowych oraz kiedy nastała era banku komórek jajowych.

Czym jest bank komórek jajowych?

Bank komórek jajowych to specjalnie miejsce w laboratorium klinik leczenia niepłodności, gdzie przechowywane są zdrowe i dojrzałe komórki jajowe pobrane od dawczyń. Najczęściej dawstwo komórek jajowych praktykowane jest w formie wolontariatu, choć zdarza się, że kobiety oddają je odpłatnie. Bank komórek jajowych to ostatnia nadzieja dla tych kobiet, które naturalnie nie są zdolne do wytworzenia zdrowej i zdolnej do zapłodnienia komórki jajowej.

Jak wygląda pobranie komórki jajowej od dawczyni?

Dawczyni komórek jajowych po uprzedniej weryfikacji stanu zdrowia rozpoczyna tzw. stymulację jajników. To pobudzenie jajników do wytężonej pracy za pośrednictwem wysokich stężeń hormonów. Wszystko po to, aby otrzymać więcej niż jedną komórkę, a następnie ją zamrozić. Pobranie komórek jajowych jest całkowicie bezbolesne i odbywa się w krótkim znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu przez kilka dni pacjentka odczuwa lekki ból brzucha, mogą też wystąpić plamienia lub krwawienia. Punkcja jajników, choć jest zabiegiem inwazyjnym nie wymaga hospitalizacji i dawczyni komórek jajowych po kilku godzinach może wrócić do domu.

Jak odbywa się kwalifikacja dawczyni komórek jajowych?

Dawczyni komórek jajowych przed stymulacją jest badana pod kątem występowania schorzeń ginekologicznych i stanów zapalnych. Na podstawie wywiadu lekarskiego ocenia się jej ogólny stan zdrowia, przebyte choroby oraz historie medyczne w rodzinie. Określany jest również fenotyp biorczyni, tak aby pod kątem wyglądu zewnętrznego najbardziej jak to możliwe dopasować ją do wyglądu przyszłej mamy dziecka. Zapobiega to sytuacjom, kiedy rodzice są niskimi blondynami z niebieskimi oczami, a dziecko okazuje się być wysokim brunetem. Takie sytuacje są niekomfortowe zarówno dla rodziców jak i samych dzieci.