Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Do czego służy dermatoskop

Wykonywanie badań dermatoskopowych, pozwalających na obserwację i analizę wszelkich skórnych zmian, powinno być wykonywane profilaktycznie raz w roku. Dzięki tym badaniom wiele osób, u których wcześnie wykryto czerniaka, miało szanse na wyleczenie.
Do wykonania tego badania lekarz używa dermatoskopu, niewielkiego urządzenia, które jest nieodzowne w sformułowaniu właściwej diagnozy.

Badanie dermatoskopowe

Przeprowadzane przez lekarza badanie dermatoskopowe jest dość szybkie, bezbolesne i nie trzeba się do niego przygotowywać. Może mu się poddać pacjent w każdym wieku, także dzieci i kobiety w ciąży.Używane w gabinetach ręczne dermatoskopy przykłada się do badanych miejsc. Działają jak doskonała lupa z dodatkowym oświetleniem. Przez taki dermatoskop lekarz ogląda wszystkie znamiona. Te wrodzone i te, które pojawiły się nowe. Badanie poprzedzone jest lekarskim wywiadem. Na koniec badania lekarz wskazuje, które znamiona wymagają usunięcia, a które kontroli.

Dermatoskopy, urządzenia zaawansowane technologicznie

Nowoczesne Dermatoskopy powiększają oglądany obraz 10, a nawet 20 – krotnie. Mają wbudowane oświetlenie ledowe, dzięki którym kolorystyka oglądanych znamion jest bardziej realna. Często urządzenia te można podłączyć do komputera lub smartfonu, by wykonać dokumentację fotograficzną badanych znamion lub jeszcze bardziej je powiększyć.Badania przeprowadzane za pomocą nowoczesnych dermatoskopów są wiarygodne, całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Na ich podstawie z dużym prawdopodobieństwem określa się czy zmiany skórne są łagodne czy złośliwe.

Pacjenci w grupie ryzyka

Jest grupa osób, u których istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów skóry. Takie osoby powinny profilaktycznie przynajmniej raz w roku wykonać badanie dermatoskopowe. Nowoczesne dermatoskopy umożliwiają lekarzowi zbadanie asymetrii, ukształtowania, struktury i barwy badanego znamienia. W wielu przypadkach to badanie ratuje komuś życie, bo wcześnie wykryty nowotwór skóry można wyleczyć.Osoby o jasnej karnacji, z piegami i licznymi znamionami na skórze lub takie osoby, które doznały poparzeń słonecznych oraz są obciążone genetycznie powinny pilnować profilaktycznych badań dermatoskopowych. Stosowanie tych efektywnych badań pozwoliło zmniejszyć zachorowalność i umieralność z powodu nowotworów skóry.