Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Wizyta u urologa – co warto o niej wiedzieć?

Otrzymaliśmy skierowanie do lekarza urologa. I co dalej? Zanim udamy się na wizytę do poradni specjalistycznej, warto uzyskać garść niezbędnych informacji, aby odpowiednio przygotować się do spotkania z lekarzem.

Przygotuj się do urologa

Konsultacja urologiczna wymaga dwojakiego przygotowania. Z jednej strony warto zabrać ze sobą wyniki wcześniej wykonanych badań moczu, krwi, USG czy RTG i sporządzić listę aktualnie przyjmowanych leków. Informacje, które przekażemy lekarzowi podczas wywiadu mają kluczowe znaczenie dla postawienia trafnej diagnozy.

Po drugie, wielu pacjentów odczuwa wstyd i lęk przed badaniem okolic intymnych. Jeśli ten problem dotyczy nas, zanim udamy się do lekarza porozmawiajmy z kimś bliskim o tym, co nas trapi. Przełamanie tych wewnętrznych barier natury psychologicznej powinno być jednym z etapów przygotowań do wizyty. Pamiętajmy także o zachowaniu odpowiedniej higieny.

Przebieg wizyty

Pobyt w gabinecie lekarza Urologa można podzielić na dwie części. W pierwszej z nich, odpowiednio przygotowani udzielimy lekarzowi szczegółowego wywiadu, dotyczącego stanu naszego zdrowia. Pamiętajmy, by nie zatajać prawdy, nawet jeśli będzie ona dotyczyła krępujących tematów. W końcu chodzi o nasze zdrowie, a układ moczowo – płciowy jest jego częścią!

Gdy przebrniemy przez szereg pytań i odpowiedzi, lekarz będzie mógł przeprowadzić badanie. Będzie ono miało odmienny przebieg u kobiet i u mężczyzn.

Badania, które wykona urolog

Na to, jak będzie wyglądało badanie ma wpływ nie tylko płeć pacjenta, ale także i problemy zdrowotne, które zgłasza. Kiedy przyjdzie kobieta, która nie trzyma moczu, po przeprowadzeniu wywiadu może spodziewać się dotykowego badania lędźwi, czy sprawdzenia długości szyjki macicy.

Badanie panów również może mieć charakter dotykowy, na przykład w przypadku schorzeń jąder. Lekarz może posłużyć się także ultrasonografem. Nieco mniej przyjemne będzie zbadanie prostaty – lekarz musi włożyć palec do odbytu, by dostać się do końcowego odcinka jelita grubego. W przypadku obu płci lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań – prześwietleń, czy badań laboratoryjnych moczu.