Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Uroda

Jak rozpoznać i leczyć choroby skóry dłoni?

Schorzenia skórne dłoni mogą mieć różne przyczyny. Mogą wywołać je nieprawidłowa pielęgnacja, ale też bakterie, grzyby czy choroby wewnętrzne. Jak rozpoznać choroby dermatologiczne dłoni i jak je leczyć?

Jak rozpoznać schorzenia dermatologiczne dłoni?

Do dolegliwości jak choroby skóry dłoni dochodzi na skutek pojawienia się różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. W jaki sposób można rozpoznać te schorzenia?

Najczęściej choroby skórne dłoni wywołują objawy jak:

– Przesuszenie skóry,
– Swędzenie,
– Zaczerwienienie,
– Pękanie skóry,
– Wypryski.

Kiedy dochodzi do schorzeń skóry dłoni?

Dłonie są ciągle narażone na liczne czynniki zewnętrzne, które wpływają negatywnie na stan skóry. Dodatkowo mogą być one również powiązane z różnymi schorzeniami organizmu. Jakie czynniki najczęściej powodują choroby skórne dłoni?

Wśród głównych przyczyn chorób skóry dłoni wyróżnia się:

– Brak pielęgnacji skóry dłoni – nieużywanie kremów od rąk.
– Nieprawidłowa pielęgnacja skóry dłoni – mycie dłoni mocno wysuszającymi mydłami.
– Zakażenia drobnoustrojami – drożdżakami, bakteriami, wirusami.
– Alergeny – dochodzi wtedy do kontaktowych, alergicznych zapaleń skóry.
– Choroby autoimmunologiczne – AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, choroby tarczycy.

Jak leczyć choroby skórne dłoni?

Leczenie chorób skóry dłoni wymaga zastosowania odpowiednich preparatów. W przypadku słabszych objawów stosowane są przede wszystkim odpowiednio dobrane kosmetyki, natomiast wtedy, gdy schorzenia dają bardziej nasilone symptomy, wtedy konieczne jest sięgnięcie po leki na receptę.

Podstawą w leczeniu każdej choroby skóry dłoni jest prawidłowa pielęgnacja skóry. Najlepiej używać delikatnych kosmetyków do mycia skóry dłoni, które pozbawione są silnych detergentów jak SLS czy SLES. Należy także pamiętać o regularnym smarowaniu skóry dłoni kremem, najlepiej po każdym myciu rąk, dzięki czemu skóra jest dodatkowo chroniona i lepiej się regeneruje.

Gdy dolegliwości są nasilone, warto odwiedzić lekarza rodzinnego albo dermatologa, który przepisze odpowiednie leki. Najczęściej używane są miejscowe preparaty ze sterydami, a w przypadku zakażeń drobnoustrojami kremy i maści zawierające substancje antybakteryjne, przeciwgrzybicze, które mogą szybko złagodzić nieprzyjemne objawy skórne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.