Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Jak zapobiec zakrzepicy – porady

Wielu z nas zastanawia się, jak to możliwe, że w obecnych czasach zdarzają się jeszcze przypadki, w których lekarze nie są w stanie pomóc pacjentowi. Często dzieje się tak, ponieważ chory w porę nie szuka pomocy i bagatelizuje pozornie niegroźną dolegliwość. Jedną z takich chorób, wyniszczających ciało po cichu, jest zakrzepica żylna. Należy pamiętać, że każdy moment jest dobry, aby zadbać o swoje zdrowie. Zakrzepica objawy – warto się z nimi zapoznać.

Parę słów o przyczynach zakrzepicy

To, z czego warto od razu zdać sobie sprawę, to fakt, że sama zakrzepica jest bardzo groźną dolegliwością. Jedni mają większe predyspozycje do zachorowania na tę przypadłość, niż inni, jednak nikt nie powinien jej lekceważyć. W zdrowym układzie krwionośnym krew swobodnie płynie do serca. Samo tłoczenie krwi z naszych nóg odbywa się w kierunku przeciwnym do siły ciężkości, co umożliwia prawidłowa praca mięśni i zastawek. Jeśli krew chciałaby z jakiegoś powodu zmienić swój bieg, zastawki zatrzaskują się i zamykają drogę powrotną. W rezultacie zaburzeń funkcjonowania układu krwionośnego, w żyłach mogą pojawić się stany zapalne. To z kolei powoduje uszkodzenie śródbłonka wyściełającego ściany naczyń krwionośnych i powstawanie zakrzepów.

Zakrzepica objawy

Objawy zakrzepicy są dość wyraźne. Jednym z najczęściej spotykanych, jest gwałtowny ból w łydce przypominający skurcz. Jednak w porównaniu do zwykłego skurczu, ból nasila się przy zginaniu stopy i naciskaniu na podeszwę. To znacznie utrudnia chodzenie, stanie, wykonanie nawet najmniejszego ruchu. Bólowi najczęściej towarzyszy obrzęk. Taka opuchlizna pojawia się zwykle w okolicy kostki, ale czasami można ja dostrzec również na podudziu lub udzie, zawsze poniżej powstałego zakrzepu. Wskutek powstania stanu zapalnego, skóra jest zaczerwieniona i ciepła. Ma na to wpływ zwiększony przepływ krwi w naczyniach włosowatych. Objawy zakrzepicy dają szansę na szybką diagnozę, a to z kolei sprawia, że Zakrzepica żylna jest przeważnie uleczalna. Przy zakrzepicy może pojawić się również stan podgorączkowy lub wystąpić przyspieszona akcja serca.