Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Jak żyć z endometriozą?

Każdego dnia, wiele kobiet zmaga się z codziennym bólem utrudniającym im normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Wiele z nich żyje w nieświadomości co właściwie im dolega. Jedna na dziesięć kobiet w wieku rozrodczym cierpi na podstępną chorobę zwaną endometriozą.

Endometrioza co to?

Endometrioza to choroba której przyczyną są komórki błony śluzowej macicy. Gdy wydostają się one poza jamę macicy, mogą narobić sporych szkód w organizmie kobiety. Określić je można jako małe zrosty osiadające na różnych narządach w organizmie. Skutkami endometriozy są między innymi ból towarzyszący kobietom podczas miesiączki. Oprócz tego, chora ta powoduje choćby znaczny spadek płodności. Ból towarzyszący endometriozie wpływa również bardzo negatywnie na libido kobiet. Również stosunki mogą być dla nich niezmiernie bolesne. Jest chorobą bardzo trudną do zdiagnozowania. Bywa, że kobieta zostaje poprawnie zdiagnozowana nawet po kilku latach od początku leczenia i badań. Choroba atakuje w różnych miejscach, dając lekarzom bardzo mylące znaki. Może ona powodować bóle głowy czy kręgosłupa, co całkowicie myli lekarzy badających cierpiące na endometriozę kobiety. Gdy atakuje endometrioza objawy są bardzo niejasne dla wielu lekarzy. Dlatego zdarza się, że pacjentka jest odsyłana od jednego specjalisty do drugiego. Dopiero gdy uda się ją poprawnie zdiagnozować, można pomyśleć o leczeniu.

Jak funkcjonować z endometriozą?

Gdy pacjentka pozna w końcu chorobę, która skuteczne uprzykrza jej życie przez ostatnie miesiące czy lata, chce jak najszybciej rozpocząć leczenie. Na ogół leczenie endometriozy łączy ze sobą leczenie operacyjne oraz farmakologiczne. O ile leczenie przez podawanie leków przeciwbólowych czy hormonalnych, które zdecydowanie uśmierzą ból pacjentki jest w miarę łatwe, o tyle leczenie operacyjne wymaga ogromnej precyzji. Usuwanie maleńkich zrostów z organizmu niesie ze sobą ryzyko, które pacjentka musi znać. Ważne jest, aby zabiegi zostały wykonane pod okiem doświadczonego lekarza. Połączenie jednej i drugiej metody leczenia sprawia, że pacjenta zaczyna wracać do zdrowia. Bardzo istotne jest, aby pacjentka nie zrezygnowała z leczenia. Skutki uboczne przyjmowania leków to choćby pojawienie się trądziku czy zwiększenie wagi. Jeśli terapia zostanie przerwana przez jej zakończeniem, istnieje wysokie ryzyko powrotu choroby.

Endometrioza to bardzo powszechna choroba. Jednak ciągle jest niesamowicie trudna do zdiagnozowania. Mimo postępu w dziedzinie medycyny, objawy tej choroby są na tyle mylące, że wielu specjalistów wciąż ma ogromny problem z rozpoznaniem jej. Wiele kobiet może spędzić całe życie w przeświadczeniu, że ogromny ból przy miesiączce to norma, a nie bardzo uciążliwa choroba.