Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Dlaczego warto pić herbatę z hibiskusa?

Malwa sudańska jest bardziej znana pod nazwą hibiskus. Jest to roślina pochodząca z krajów tropikalnych, która ma piękne kwiaty. W wielu krajach, w tym także i w Polsce jest ceniona ze względu na zawartość substancji leczniczych. Jakie hibiskus właściwości ma?

Malwa sudańska – krótka charakterystyka

Jak już zostało wspomniane na wstępie, malwa jest rośliną uprawianą w krajach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Najczęściej do Europy importuje się ją z Chin i Filipin. Herbatę przygotowuje się z całych lub z rozdrobnionych suszonych kwiatów.

Bylina może rosnąć nawet do 3 metrów wysokości. Ma czerwone gałęzie i zdrewniałą łodygę. Kwiaty rosną z liści, które mają do 10 cm długości. W wielu krajach azjatyckich malwę sudańską uprawia się jako roślinę doniczkową. Stanowi też ozdobę wielu ogrodów. Ma także właściwości lecznicze, które są znane od wieków.

W jakich dolegliwościach polecane jest picie naparu z hibiskusa?

Chińska róża, bo tak nazywa się także malwę sudańską, zawiera wiele substancji czynnych, witamin i minerałów. Doskonale wspomaga walkę z przeziębieniami i infekcjami. Zawarta w niej witamina C podnosi odporność organizmu, a także opóźnia starzenie. Przygotowany napar ma także właściwości ochronne wątroby i pozytywnie wpływa na choroby serca.

Hibiskus polecany jest osobom, które chcą obniżyć poziom cholesterolu, cukru we krwi, a także ustabilizować ciśnienie. Napar działa moczopędnie i oczyszczająco. Świetnie gasi pragnienie i działa krwiotwórczo. Naukowcy tajwańscy przeprowadzili badania, w których udowodnili, że malwa sudańska hamuje rozwój komórek nowotworowych.

Jak przygotować napar z hibiskusa?

Kwiaty można kupić w postaci suszonej. Niewielką ilość zalewa się wrzątkiem i parzy pod przykryciem przez około 10 minut. Można dodać nieco miodu, aby złagodzić kwaśny smak. W okresie przeziębieniowym warto dodać do takiego napoju również sok z malin, kilka goździków czy plaster pomarańczy.

W sklepach dostępne są także herbaty w saszetkach z chińską różą. Wystarczy je wrzucić do szklanki i zalać. Można także kupić w aptekach preparaty ziołowe i tabletki z dodatkiem malwy.

Czy każdy może pić herbatę z malwy sudańskiej?

Nie ma przeciwwskazań do stosowania tego naparu. Jest to bezpieczny produkt, który praktycznie może pić każdy.

Jedynie kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem, gdyż nie ma przeprowadzonych badań dotyczących spożycia tej rośliny przez kobiety ciężarne.