Przeszczep włosów to coraz popularniejszy sposób na walkę z wypadającymi włosami. Wynika to z faktu stosunkowo przystępnej ceny oraz wysokiego bezpieczeństwa zabiegu. Nim jednak zdecydujemy się na ten rodzaj leczenia, należy zweryfikować czy możemy zostać do niego zakwalifikowani.
Czy proces przeszczepu włosów jest bezpieczny?
Pozytywną informacją jest to, że zabieg przeszczepienia włosów jest małoinwazyjny oraz bardzo bezpieczny. Przeciętnie trwa maksymalnie do 8 godzin. Pomimo tego, że Przeszczep włosów pozwala na szybki powrót do codziennych aktywności to należy się odpowiednio przygotować do samego zabiegu. Najważniejsze są badania krwi. Niestety nie wszyscy pacjenci kwalifikują się do zabiegu, dlatego konieczna jest odpowiednia konsultacja lekarska.
Przeciwwskazania do przeszczepu włosów
Tego sposobu leczenia łysiny nie zaleca się osobom, które cierpią na cukrzycę lub choroby sercowo – naczyniowe. Problemem uniemożliwiającym poddanie się tego rodzaju kuracji są również stany zapalne skóry głowy. Nie eliminuje to całkowicie możliwości poddania się zabiegowi, lecz najlepiej w takim przypadku zaplanować szczegółowe leczenie pod okiem doświadczonego lekarza. Do możliwości wykonania zabiegu ostrożnie powinny podejść osoby, które mogą być uczulone na środki znieczulające. Innym poważnym utrudnieniem jest brak zdrowych miejsc dawczych z których można pobrać włosy do przeszczepu.
Jak przebiega proces przeszczepu włosów?
W dniu zabiegu nie należy nakładać na włosy kosmetyków oraz należy je umyć szamponem bez odżywki. Sam zabieg w zależności od wielkości ubytków trwa od 3 do 8 godzin. Już jeden zabieg pozwala odzyskać bujną czuprynę, jednak warto pamiętać, że nie można natychmiast wrócić do pełnej aktywności. Dla powodzenia zabiegu kluczowe są pierwsze dni, kiedy należy się powstrzymać od wysiłku fizycznego oraz przemywać skórę z wszczepionymi włosami solą fizjologiczną. Po 6 dniach można już myć skórę głowy szamponem o odpowiednim pH (5,5 – 5,8). Przez cały okres rekonwalescencji należy unikać miejsc w których mogłoby dojść do mechanicznego uszkodzenia włosów lub zakażenia skóry głowy (sale treningowe, baseny). Do całkowicie normalnej aktywności można powrócić po 3 tygodniach od zabiegu.