Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

W jaki sposób są przeprowadzane badania genetyczne?

Funkcjonowanie organizmu człowieka oparte jest na działaniu czynników środowiskowych. Nie można jednak zapominać, że oprócz wpływu zewnętrznych bodźców stan zdrowia jest uzależniony od wewnętrznego kodu, którym jest DNA każdego z nas. Istnieje szereg chorób, których wykrycie jest możliwe dopiero po wykonaniu badań genetycznych, ponieważ ich podstawą są zmiany w materiale DNA. Jak wykonać badania genetyczne Kraków i czy jest się czego bać?

Dobór techniki badania genetycznego

Badania genetyczne kraków wykonać można w specjalistycznych laboratoriach. Najlepiej, aby konkretny rodzaj testu DNA został wybrany przez lekarza, po przeprowadzeniu badania ogólnego organizmu i zrobieniu wywiadu medycznego. Jeśli wiemy dokładnie jakiego badania oczekujemy lub powtarzamy próbę badań, możemy też udać się bezpośrednio do punktu pobrań i ewentualne wątpliwości wyjaśnić z pracownikami laboratorium.

Badania genetyczne Katowice i podbór próbki do badań

Niektóre osoby obawiają się, że wykonanie badania DNA może okazać się bolesne lub nieprzyjemne. Nie jest to jednak prawda, pobranie próbki materiału genetycznego odbywa się szybko i bezboleśnie. Rzadko do badań genetycznych jest konieczne pobranie krwi żylnej, najczęściej wystarczy kilka kropel krwi z palca lub próbka śliny. Dlatego też większość testów można wykonać samodzielnie w domu. A laboratorium wykonujące badania genetyczne Katowice dostarcza pacjentom pakiet do pobrania z dokładną instrukcją jego wykonania.

Decydując się jednak na samodzielne umieszczenie kropli krwi na specjalnej bibułce, czy pobranie próbki śliny do fiolki trzeba ściśle przestrzegać wytycznych nie tylko na etapie pobrania, ale również przechowywania i dostarczania próbki do punktu pobrań.

Kiedy wykonywać badania genetyczne?

Materiał DNA człowieka nie ulega zmianie w ciągu życia. Nie ma więc złego momentu na wykonanie badań. Nie jest też konieczne specjalne przygotowanie do badań, takie jak stosowanie diety, odstawienie leków, czy w przypadku kobiet wybranie odpowiedniego etapu cyklu miesiączkowego.

Wynik badania DNA

Szybkie zdecydowanie się na badania genetyczne Kraków daje szansę na natychmiastowe posiadanie wiedzy o stanie zdrowia. I co za tym idzie jeśli okaże się, że potwierdzą się przypuszczenia o istniejącej chorobie, wiedza ta umożliwi szybkie podjęcie leczenia. Dlatego też nie należy bać się badania i jego wyniku. Należy potraktować je jako szansę na powrót do zdrowia.