Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Anoreksja – choroba, którą nie tak łatwo zdiagnozować, a tym bardziej wyleczyć

Życie z anorektykiem przypomina zabawę w policjantów i złodziei. Jednak rodzice muszą być czujni, by nie dopuścić do najgorszego, czyli zgonu własnego dziecka z wygłodzenia. Idealnie jest gdy, udaje się pierwsze objawy anoreksji zdusić w zarodku. Niemniej niezmiernie trudno jest zrobić to, gdy nie zauważa się w ogóle sygnałów płynących z otoczenia.

Dlaczego rodzice tak późno dowiadują się o anoreksji dziecka?

Po pierwsze dlatego, że poświęcają mu stanowczo za mało czasu. Przytłaczają ich zawodowe obowiązki i nie mają dobrego kontaktu z pociechami. Po drugie trudno im zdiagnozować problem, bo ich dziecko skutecznie zaciera ślady swojej wyniszczającej działalności. Albo mówi, że nie jest głodne, bo jadło już w szkole.

Innym razem kłamie, że zamówiło sobie coś na wynos i nie jest w stanie nic więcej zjeść. Najgorzej, gdy je niby normalnie, a potem zmusza się do tego, by pokarm z siebie jak najszybciej usunąć. Najczęściej robi to na siłę. Dlatego też odczuwa coraz większy wstręt do samego siebie i zjedzonego pożywienia.

Czemu chory nie uważa anoreksji za coś złego?

Po pierwsze dlatego, że dzięki niej udało mu się wyraźnie schudnąć. Jest nawet chwalony za to przez rówieśników. Po drugie uważa, że po co tracić czas na jedzenie, jak można go przeznaczyć na zupełnie inne rzeczy.

Po trzecie przez to, że wyłudzone od rodziców pieniądze na jedzenie zostały nienaruszone, może sobie za nie kupić inne przedmioty, które go bardziej interesują. Wreszcie anorektyk ma zaburzony obraz siebie samego oraz zmienne stany emocjonalne. Zapewne dlatego nie zauważa, że anoreksja go powoli zabija, a nie dodatkowo uskrzydla.

Jakie pierwsze objawy anoreksji powinny zaniepokoić każdego rodzica?

Do pierwszych objawów anoreksji i to tych poważnych zalicza się nieustanne wymioty. Jeśli trwają one przez kilka dni, to na pewno nie są skutkiem zatrucia pokarmowego. Po drugie zawroty głowy i utrata przytomności to kolejne objawy anoreksji. Podatność na siniaki i częste zaburzenia równowagi u dziecka to też sygnały, które dobitnie świadczą o anoreksji naszej pociechy.

Najbardziej oczywistym objawem anoreksji są oczywiście wystające kości u dziecka. Niemniej większość rodziców ten objaw tłumaczy sobie w ten sposób, że przecież dziecko szybko rośnie i stąd bierze się jego przeraźliwie szczupła sylwetka. Gdy zakończy się okres wzrosty, na pewno przytyje i zacznie normalnie jeść. Niestety nawet nie wiedzą, jak bardzo się mylą.