Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Częsty ból gardła – co może być jego przyczyną?

Przewlekły i nawracający ból gardła to problem wielu osób. Co może powodować takie dolegliwości? W takim przypadku potrzebny będzie laryngolog Katowice są jednym z miast, gdzie można skorzystać z jego pomocy.

Nieprzyjemne objawy bólu gardła

Ból gardła może powodować duży dyskomfort. To dolegliwość, która charakteryzuje się przede wszystkim nieprzyjemnym pieczeniem, drapaniem, swędzeniem odczuwanym w przedniej części szyi.

Mogą towarzyszyć mu także inne dolegliwości, na przykład trudności w mowie, przełykaniu, chrypka, pokasływanie, chrząkanie, katar.

Gdy takie objawy pojawiają się często, potrzebna może być dobra poradnia laryngologiczna Katowice lub w innej miejscowości.

Ból gardła – nie tylko infekcje wirusowe

Przyczyn bólu gardła może być bardzo dużo. Najczęściej wywołują go infekcje wirusowe, które zdarzają się w okresie jesiennym i zimowym.

W przypadku przewlekłego oraz nawracającego bólu gardła mogą pojawić się jednak inne czynniki, które wymagają dokładniejszej diagnostyki. Wykonuje ją laryngolog Katowice lub laryngolog dziecięcy Katowice bądź w innej wybranej lokalizacji.

Wśród przyczyn dolegliwości mogą znajdować się: infekcje bateryjne, alergie, przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych, przewlekły nieżyt nosa, palenie papierosów, praca w zapylonym, zanieczyszczonym środowisku, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, niedoczynność tarczycy, refluks, cukrzyca. Ból może być też objawem rozwijającego się nowotworu gardła lub krtani.

Jak leczy się przewlekłe i nawracające zapalenia gardła?

W celu diagnostyki i leczenia dolegliwości gardła niezbędna będzie poradnia laryngologiczna Katowice także posiadają takie placówki.

Leczenie dobierane jest w zależności od przyczyny infekcji gardła, dlatego też konieczne jest wcześniejsze wykonanie dokładnej diagnostyki. Mogą być to badanie laryngologiczne z użyciem lusterka, ale również badania USG, RTG, wymazy z gardła w kierunku patogenów chorobotwórczych.

Leczenie polegać może na stosowaniu odpowiednich leków, na przykład antybiotyków, gdy przyczyną jest infekcja bakteryjna. W określonych przypadkach konieczna może być interwencja chirurgiczna, którą przeprowadza chirurg laryngolog, laryngolog dziecięcy katowice również posiadają takich specjalistów.

Gdy przyczyny są zewnętrzne, na przykład są to zapylenie, zanieczyszczenie powietrza, należy dążyć do ich wyeliminowania.