Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Uroda

Specjalistyczne metody usuwania kurzajek

Metod pozwalających na usunięcie kurzajek wymyślono już całe mnóstwo – i to zarówno tych domowych, jak i tych wykorzystywanych wyłącznie w gabinetach lekarskich. Pacjentom najczęściej poleca się jednak wymrażanie kurzajek, ale to nie znaczy, że inne techniki nie działają, tak więc decyzję o wyborze metody leczenia należy podjąć z lekarzem.

Usuwanie chirurgiczne

Zabieg najmocniej ingerujący w skórę pacjenta, ale też czasem niezbędny. Kurzajki należy usunąć chirurgicznie w sytuacji, gdy istnieje ryzyko, iż mogą doprowadzić do rozwinięcia się choroby nowotworowej. Lepiej bowiem zapobiegać niż leczyć. Nawet mała i pozornie niegroźna zmiana miewa czasami charakter złośliwy.

O ile w większości przypadków usuwaniem kurzajek zajmują się po prostu dermatolodzy, tak zabieg chirurgiczny może być przeprowadzony wyłącznie przez chirurga. Fragment skóry ze zmianą zostaje całkowicie wycięty. Czasami po zabiegu pozostaje niewielka blizna.

Wymrażanie kurzajek

Mówiąc inaczej – krioterapia. Metoda wykorzystuje działanie bardzo niskich temperatur. Brodawka zostaje zamrożona, dzięki czemu występujące w niej komórki później stopniowo obumierają. Na powierzchni zmiany tworzy się strup, który w przeciągu kilku dni sam odpada. Przeważnie po zastosowaniu tej metody nie dochodzi do wystąpienia blizn.

Mimo iż zabieg może wydawać się nieprzyjemny, tak naprawdę nie wywołuje on ani bólu, ani innych niekomfortowych doznań. Pacjenci odczuwają jedynie uczucie chłodu i ewentualnie delikatnego świądu. Sam zabieg jest natomiast na tyle prosty, że można go przeprowadzić nawet w domowych warunkach i to samodzielnie.

Usuwanie laserem

Ostatnią specjalistyczną metodą na pozbycie się kurzajek jest ich laserowe usuwanie. Obecnie to właśnie ta technika uchodzi za najskuteczniejszą. Warto jednak widzieć, że przy bardziej skomplikowanych przypadkach nieraz występuje konieczność powtórzenia zabiegu. Dla lekarzy nie jest to jednak żaden problem. Zabiegi laserowe nie są bowiem szkodliwe dla skóry.

Tak jak i w przypadku wymrażania kurzajek laserem nie wolno naruszać zmian o charakterze złośliwym. Jeżeli więc istnieje jakiekolwiek prawdopodobieństwo, że brodawka może przerodzić się w nowotwór, lepiej skorzystać z zabiegu chirurgicznego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.